Oblečenie ako druhá koža

Kategórie
 
 
 
 
 

Oblečenie ako druhá koža

Prečo je kvalita pri športovom oblečení dôležitejšia ako kvantita? Veľa profesionálnych športovcov na túto otázku veľmi dobre pozná odpoveď. Ale ak si začiatočník, ktorý hľadá vysvetlenie pre veľké cenové rozdiely medzi navonok podobnými kúskami oblečení...

Aj ak si len rád utvrdíš svoje vedomosti, čítaj nás ďalej. Prinášame ti zopár faktorov, ktoré môžu mať vplyv na cenu, ale hlavne na kvalitu produktov:

1. Materiál

Je veľmi dôležité, akú športovú aktivitu si vyberieme a podľa toho prispôsobujeme vhodné oblečenie, aby sme sa cítili čo najkomfortnejšie. Na beh vonku samozrejme potrebujeme iné oblečenie, ako na silové tréningy vo fitku. Vieme, že každá látka má iné vlastnosti, a teda sa inak správa pri športovom výkone či už je to bavlna, alebo elastické materiály.

Obyčajné tričká a nohavice sú vyrobené z nepriepustného materiálu, zastavujú uvoľňovanie tepla z tela, pričom výsledkom je nadmerné prehrievanie, potenie, nepríjemný pocit a tým sa nám môže skrátiť čas cvičenia. Preto je správne vybrať si oblečenie, ktoré odvádza pot od tela. Spoločnosť UnderArmour vyvinula špeciálnu Signature Moisture Transport® technológiu, ktorá odvádza pot od tela pre lepšie vysychanie a tiež vylepšenú bavlnu, tzv. Charged Cotton®, ktorá schne až 5x rýchlejšie ako bežná bavlna. Ak nechceš byť po prvom cviku spotený(á), alebo nosiť so sebou tričká na výmenu, určite ti odporúčame mať týchto špeciálnych tričiek a nohavíc hneď pár kúskov.


Pri výbere materiálu oblečenia treba dbať i na jeho voľnosť či pružnosť a to zabezpečujú syntetické, tzv. superpružné vlákna. Dámske legíny a podprsenky sú toho najlepším príkladom. Preto popri výbere správnej veľkosti sa pozeráme i na obsah syntetiky vo vybranom kúsku (napr. Spandexu), čo sú superpružné vlákna s minimálne 85%-ným podielom polyuretánu, v kombinácii s odolným a konštrukčne nosným polyamidom označeným ako nylon. Ďalším syntetickým vláknom je Lycra. Pri tej platí: čím vyšší obsah, tým je tkanina pružnejšia. Odevy s vysokým podielom superpružných vlákien sú úplne priľnavé, tvoria druhú kožu a sú tak ideálne na športové aktivity. Špeciálne tkaniny vymyslela spoločnosť Varley, do ktorých sa zaručene zaľúbiš. Ideálny príkladom je kolekcia Letelux®, ktorá je extra priedušná a ultra pohodlná (“vedľajší efekt” je, že v týchto kúskoch budeš mega sexy).

Dôležité je tiež prispôsobiť materiál oblečenia počasiu pre tréningy vonku. Spoločnosť UnderArmour rozdelila svoje odevy dokonale na 3 kategórie: HeatGear, AllSeasonGear a ColdGear - presne podľa vonkajších teplôt. Kým v HeatGear tkaninách sa budeš cítiť komfortne s pocitom chladenia aj v najväčších horúčavách, naopak materiály ColdGear ťa udržia v teple počas vonkajších tréningov v zime.

2.Strih

Každý z nás má svoj štýl, ktorému ostane verný aj počas tréningu. A prečo nie? Či už siahneme po predĺženom tričku, podprsenke, legínach, alebo voľných teplákoch – prevedenie obľúbenej časti je dôležité. Neprehliadni špeciálnu technológiu od UnderArmour 4-Way Stretch®, ktorá nemení svoj tvar ani pri plnej pohyblivosti. Sú dve možnosti: môžeme sa báť, že nám vidno všetko pod nohavicami (spodné prádlo či nechcené celulitída), alebo investujeme a kúpime legíny s laser-cut preforáciou (viď. Varley).

3. Životnosť

Ako sme aj vyššie spomenuli, niektoré látky a strihy sú odolnejšie ako iné. Zvyčajne to sú tie kvalitné, tým pádom aj drahšie kúsky sú tie dlhodobejšie. Je módnym pravidlom, že každá správna žena by mala mať v šatníku čierne koktejlové šaty a každý správny muž bielu košeľu. Stálo by za zváženie doplniť toto „módne pravidlo“ o časť, ktorá by bola aplikovateľná aj pre športovcov. Každý správny športovec by mal mať doma aspoň jednu kvalitnú športovú sadu oblečenia.

4. Štýl

V neposlednom rade by sme spomenuli, že nielen vhodnosť a funkčnosť oblečenia, ale i pekné a kvalitné oblečenie vplýva na výkon športovca. Dá sa to dokonale prirovnať ku pracovným pohovorom. Myslíš, že by si triumfoval na pohovore v teplákoch a vyťahanom tričku? Nechajme túto otázku len rečníckou ☺ Oblečenie má nepochybne svoju rolu vo všetkých oblastiach života a svojim spôsobom nám zvyšuje sebadôveru, čím vplýva i na našu výkonnosť. Jednoducho ak sa sám(a) sebe páčiš v športovom kvalitnom outfite, je väčšia šanca, že budeš chcieť častejšie cvičiť.

My sme sa rozhodli pre kvalitu. Radšej mať doma v skrini menej vecí, ale takých, v ktorých sa cítime pohodlne, komfortne a sexy. Jednoducho - Be Stronger in Style☺

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia